علمی-فرهنگی-سیاسی

این الطالب به دم المقتول به کربلا

علمی-فرهنگی-سیاسی

این الطالب به دم المقتول به کربلا

علمی-فرهنگی-سیاسی
طبقه بندی موضوعی

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۳ ثبت شده است


موثرترین درمان ایدز چیست؟

 

پیوند مغز استخوان امیدهای تازه‌ای برای درمان ایدز ایجاد کرده و ۵ بیمار مبتلا به ایدز که به این روش درمان شده‌اند، تاکنون علایمی از بازگشت ایدز نشان نداده‌اند.

بیش از 3 سال است که محققان نتوانسته‌اند در خون دو بیمار استرالیایی دریافت کننده مغز استخوان، نشانه‌ای از ویروس ایدز پیدا کنند. با این وجود، عود کردن‌های اخیر ایدز در سایر بیمارانی که آنها هم ویروس قابل شناسایی نداشتند، می‌تواند باعث کمرنگ شدن خوش‌بینی‌ها راجع به مدت زمان بقای اثرات درمان جدید شود؛ یعنی پیش از آنکه ویروس مجددا حملات خود را از سر گیرد.
آخرین نتایج درمانی بیماران استرالیایی که هفته گذشته در کنفرانس بین‌المللی ایدز 2014 ارائه شد، در کنار دیگر شواهد و مدارکی قرار می‌گیرد که نشان می‌دهد پیوند مغز استخوان اثر ضد ویروسی قوی اما هنوز غیر قابل توضیح دارد. با این وجود، تشریح اثرات پیوند دشوار است؛ زیرا بیماران کماکان تحت دارودرمانی ضد ویروسی (ART) قرار می‌گیرند که جداسازی اثرات پیوند مغز استخوان و ART را در مراحل ویروسی مشکل می‌سازد.

نتایج کنفرانس مذکو، فهرست رو به رشدی را تکمیل می‌کند که نشان می‌دهد ویروس اچ.آی.وی به چنان سطح پایینی از فعالیت می‌رسد که خروجی کار تقریبا معادل درمان است؛ چه به دلیل پیوند مغز استخوان و چه به دلیل درمان اولیه و به موقع از طریق ART پیش از پایداری ویروس و پنهان شدن آن در بدن باشد. با این وجود، برخی محققان عقیده دارند نتایج بازگشت بیماری در سایر بیماران باید هشداری باشد تا هوشیارانه‌تر از عبارت «پاکسازی سلولی» استفاده کنیم. آزیر سائز-سیریون از انستیتو پاستور پاریس می‌گوید: «زمانی‌که بیماران هنوز تحت درمان داروهای ضد ویروس هستند، باید نسبت به فرضیاتی که انجام می‌دهیم محتاط باشیم
باشگاه رو به رشد درمان شدگان
دیوید کوپر، محقق موسسه کربی دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا و ارائه دهنده نتایج پرونده بیمارانی که در بیمارستان سنت‌وینسنت سیدنی پیوند مغز استخوان دریافت کردند، می‌گوید «ما نتوانستیم نشانه‌هایی از ایدز در دو بیمار خود کشف کنیم یا پادتن‌هایی بر ضد ویروس در بدن آنها شناسایی کنیم. به نظر می‌رسد که تمام ویروس از پلاسمای خون بیماران ما ناپدید شده است

این نتایج به آن معنی است که در مجموع، اکنون 5 نفر در سراسر دنیا وجود دارند که به دنبال پیوند مغز استخوان، ویروس قابل شناسایی از بدن آنها پاک شده است. همانند موارد قبلی، دو بیمار استرالیایی نیز ابتدا برای درمان سرطان خون تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفتند؛ اما مشخص شد که به صورت مزمن به بیماری ایدز نیز مبتلا هستند: یکی از سال 2003 / 1382 و دیگری از سال 1987 / 1366.
از میان 5 عضو این باشگاه، تنها یک نفر کاملا درمان شده است. تیموتی ری براون، که البته بیشتر به نام «بیمار برلینی» شناخته می‌شود، سلامتی خود را مدیون دریافت پیوند مغز استخوان از اهدا کننده‌ای است که به طور طبیعی در مقابل ایدز مقاوم بوده است.
مقاومت طبیعی بدن در مقابل ایدز توسط سویه‌ای از یک ژن موسوم به CCR5 تامین می‌شود. سویه معمول این ژن مسئول ساخت پروتئینی روی سطح گلبول‌های سفید خون است که ویروس ایدز از آن به عنوان «دستگیره» برای وارد شدن به سلول و کشتن آن استفاده می‌کند. اهداکنندگانی که در برابر ایدز ایمن هستند، دو سویه «معیوب» از این ژن را دارند؛ سویه‌ای که پروتئینی بدشکل تولید می‌کند که ویروس ایدز نمی‌تواند به آن چنگ بزند.

دو بیمار دیگر که بیشتر با نام «بیماران بوستونی» شناخته می‌شوند، مغز استخوان‌شان را از اهداکنندگان معمولی دریافت کردند. اما هر کدام از آنها به شکل طبیعی نسخه‌های منفرد از یکی از سویه‌های معیوب CCR5 را در بدن داشتند؛ ویژگی‌ای که به آنها مقاومتی نسبی در برابر ویروس ایدز می‌بخشید. با این وجود، اگرچه به نظر می‌رسید هر دو بیمار بوستونی تیرماه سال گذشته کاملا درمان شده بودند، چندی پیش بیماری آنها بازگشت و آنها مجبور شدند درمان دارویی را از سر بگیرند.
هیچ کدام از بیماران سیدنی از مقاومت طبیعی در مقابل ویروس برخوردار نبودند. یکی از آنها پیوندی از اهداکننده‌ای دریافت کرد که یک نسخه معیوب از ژن CCR5 داشت. اما مغز استخوان پیوند بیمار دیگر از اهداکننده‌ای معمولی تامین شده بود. با این وجود، بدن دریافت‌کننده ظاهرا هنوز قادر است ویروس را سرکوب کند.
کوپر می‌گوید: «مغز استخوان پیوندی بیمار حاوی هیچ ژن مقاومی نیست. این مساله سرنخ مهمی است که نشان می‌دهد واکنش ایمنی آغاز شده توسط پیوند مغز استخوان دارای تاثیر ضد ایدز قدرتمندی است. امیدواریم با آزمایش روی نمونه‌های گرفته شده از بیماران، نحوه وقوع این رخداد را کشف کنیم. شاید بتوان درمان‌هایی یافت که بدون انجام پیوند واقعی، آنچه را در پیوند مغز استخوان انجام می‌شود، تقلید کند

هر دو بیمار کماکان تحت درمان ART قرار دارند. کوپر می‌گوید: «ما باید مطالعات بیشتری روی این بیماران انجام دهیم تا درک کنیم اثر ضد ایدز چیست، ویروس کجا مخفی می‌شود و چه زمانی قطع ART خطری نداردوی از این نگران است که اگر ART را قطع کنند، ویروس مجددا حمله کند.
علاوه بر این، در بیمارانی شاخصی که ظاهرا درمان زودهنگام پس از تشخیص بیماری توانسته بود به کنترل ویروس بیانجامد، اخیرا نشانه‌هایی از باگشت بیماری مشاهده شده است. بهترین نمونه این رخداد، «بچه می‌سی‌سی‌پی» است. این کودک به مدت 4 سال بود که درمان ART را قطع کرده بود و هیچ نشانه‌ای از عفونت ایدز در او دیده نمی‌شد؛ اما ماه گذشته و به دنبال شناسایی بازگشت ویروس، مجبور شد مجددا ART را از سر بگیرد.

با توجه به این عود کردن‌ها، شارون لوین از دانشگاه موناش استرالیا یادداشتی در خصوص لزوم احتیاط راجع به نتایج بیماران استرالیایی منتشر ساخته است. وی می‌گوید: «با توجه به آنچه راجع به بیماران بوستونی می‌دانیم، تنها آزمایش اصلی برای تایید اینکه پیوند تفاوتی فاحش در وضعیت بیمار ایجاد می‌کند، توقف درمان است.» وی می‌افزاید: «بی‌شک همه این موارد در درک بهتر ما از اثرات عمل پیوند مفید هستند. بیماران دیگری هم در نقاط مختلف دنیا وجود دارند که وضعیت مشابهی دارند، اما همه آنها تحت ART قرار دارند
مهم‌ترین مانع در کشف درمان قطعی ایدز این است که ویروس در بافت اندام‌های گوارشی بدن، سیستم لنفاوی، جریان خون و نقاط دیگر بدن نهفته باقی می‌ماند؛ اما در صورت قطع ART می‌تواند بیدار شده و حمله به سلول‌های خونی را مجددا از سر گیرد. بهترین امید استفاده از داروهایی مانند وریونستات‌ها است که کاملا ویروس را بیرون می‌کشند؛ در نتیجه داروهای ضدویروسی می‌توانند بی‌درنگ آن را از پا در آورند. در حال حاضر، کار روی این روش درمانی در چندین آزمایشگاه‌های مختلف در سراسر دنیا در حال انجام است.

 


۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ شهریور ۹۳ ، ۱۹:۴۸
M-R-Y

به بهانه سالروز میلاد مرحوم "حسین پناهی"؛ انسانی که همه هنرها را یکجا داشت

حسین پناهی

باشگاه خبرنگاران/ مرحوم "حسین پناهی"، بازیگر فعال و پرکار تلویزیون و تئاتر سینما در روز ششم شهریور 1339 چشم به جهان گشود.
مرحوم حسین پناهی بازیگر، شاعر، کارگردان، نویسنده در استان کهکیلویه و بویراحمد زاده شد و در سن 48 سالگی بر اثر ایست قلبی چشم از جهان فروبست.
پناهی به تهران آمد و در مدرسه هنری دوره بازیگری و نمایشنامه‌نویسی را گذراند.
وی به دلیل فیزیک کودکانه و شکننده، نحوه خاص سخن گفتن، سادگی و خلوص و طنز تلخ وی، بازیگر نقش‌های خاص شد، اما حسین پناهی بیشتر از اینکه بازیگر باشد شاعر بود و شاعرانگی در تمام ذره‌های وجودش نفوذ داشت، نخستین مجموعه شعری با نام من و نازی سال 1376 به چاپ رسید و تاکنون بیشتر از 16 بار تجربه چاپ و به شش زبان زنده دنیا ترجمه شد.
روزگار قریب، آوازه، تصمیم نهایی، همسایه‌ها، آژانس دوستی، اما علی(ع)، روزی روزگاری از جمله مجموعه‌هایی است که وی در آنها به ایفای نقش پرداخته است.
وی حدود 18 کتاب شعر منتشر کرد و سه اثر ر ا با صدای خودش روانه بازار کرده است به نام‌های سلام خداحافظ ، ستاره‌ها، راه یافتن
حسین پناهی همچنین در سه دوره نامزد و برنده جوایز سینمایی جشنواره فجر شده است که در سالهای 1367، 1369 و سال 1371 به ترتیب نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد( در مسیرتندباد)، برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد (سایه خیال) و نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم مهاجران شده است.
مرحوم حسین پناهی در 14 مرداد سال 1383 و در سن 49 سالگی براثر ایست قلبی درگذشت و در قبرستان شهر سوق به وصیت خود وی بخاطر واقع شدن مزار مادرش در آنجا به خاک سپرده شد.
اشعار مرحوم حسین پناهی به دلیل عواطف سرشار و تصویرسازی‌های ماهرانه در میان جامعه بسیار محبوب است.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۶ شهریور ۹۳ ، ۲۲:۰۸
M-R-Y

انتشار سندی منتشر نشده از سوی دفتر نشر آثار رهبر معظم انقلاب

اخوان ثالث

دست‌نوشته مرحوم اخوان در دفتر یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت سالگرد درگذشت مهدی اخوان ثالث -شاعر معاصر منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس، به مناسبت سالگرد درگذشت مهدی اخوان ثالث -شاعر معاصر- پایگاه اطلاع‌رسانی‌ KHAMENEI.IR دست‌نوشته‌ای از آن مرحوم  را که در سال 1341 در دفتر یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای نوشته شده را منتشر کرد. این سند مهم تاریخی که برای اولین بار منتشر شده، نشان از رابطه عمیقی دارد که بین رهبر معظم انقلاب اسلامی با این شاعر صاحب سبک در سالهای ابتدایی دهه 40 وجود داشته است. متن این یادداشت بدین شرح است.

برای دیدن اسناد به ادامه مطلب بروید...

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۶ شهریور ۹۳ ، ۱۲:۲۶
M-R-Y

محققان می‌گویند: به دنبال بارش باران، چندین رایحه مختلف در فضا پخش می‌شود که برای ما خوشایند و مطبوع هستند. یکی از این رایحه‌ها «پتری‌کور« نام دارد که به دنبال بارش باران و پس از یک دوره خشکی در هوا منتشر می‌شود.
آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که چرا بوی طراوت و رایحه دل‌انگیز باران، انسان را شاد و سرمست می‌کند و چه عاملی باعث می‌شود که باران بوی خوشایندی داشته باشد؟
واژه‌ «پتری‌کور» در سال 1964 میلادی توسط دو دانشمند استرالیایی که بر روی رایحه هوای مرطوب تحقیق می‌کردند، ابداع شد. این رایحه در حقیقت از یک جفت واکنش شیمیایی نشأت می‌گیرد.
در واکنش نخست، برخی از گیاهان در دوره خشکی هوا اقدام به ذخیره روغن‌های خاصی می‌کنند که در هنگام بارش باران این روغن‌ها در هوا آزاد می‌شوند.
دومین واکنشی که منجر به شکل‌گیری پتری‌کور می‌شود، هنگامی رخ می‌دهد که مواد شیمیایی تولید شده توسط باکتری «آکتینوومیسیت» که یک باکتری خاک‌زی است، آزاد می‌شوند. این ترکیبات معطر و بو دار پس از برخورد قطرات باران به زمین، رایحه پتری‌کور را منتشر می‌کنند.
رایحه دیگری که در هنگام بارش باران به مشام می‌رسد با «اوزون» ارتباط دارد. در هنگام رگبار، رعد و برق در واقع مولکول‌های اکسیژن و نیتروژن را از هم شکافته و این مولکول‌ها پس از ترکیب دوباره به شکل مولکول‌های اکسید نیتریک درمی‌آیند و این ترکیب ضمن انجام واکنش با سایر مواد شیمیایی در جو، بویی شبیه به بوی ملایم کلر ایجاد می‌کند.
در نتیجه وقتی فردی می‌گوید بوی آمدن باران را حس می‌کند این بدین معناست که بادهای حاصل از باران‌های نزدیک، اوزون ابرها را همراه با خود به مشام آن فرد می‌رسانند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۵ شهریور ۹۳ ، ۲۳:۱۹
M-R-Y

 

فقط تصور کنید که نیمه‌های شب است و می‌خواهید چیزی را در کامپیوتر خود تغییر دهید و واقعا حسش نیست که از جا بلند شوید و اینکار را انجام دهید و در دل آرزو می‌کنید ای کاش می‌توانستید این کار را از طریق اسمارتفون دلبندتان که همیشه کنار سرتان می‌گذارید انجام دهید.

آی تی رسان/
اگر بدانید که این کار چقدر ساده است، حتما بالافاصله دست بکار می‌شوید. پس با ما باشید:این کار را می‌توان در سه مرحله ساده انجام داد که انجام دادنش چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

1-گام اول
پیش از آنکه بخواهید ارتباطی بین گوشی/تبلت یا کامپیوتر خود ایجاد کنید، به یک واسطه مثل برنامه Remote Mouse که هم برای اندروید و آیفون موجود است نیاز دارید.
به آدرس http://www.remotemouse.net بروید و این برنامه را برای سیستم عامل‌های مختلف دانلود کنید.

2-گام دوم
حالا که برنامه کلاینت را روی گوشی و برنامه مخصوص کامپیوتر را نصب کردید، برای ایجاد اتصال آماده هستید.
تنها کافیست برنامه نصب شده روی دستگاه اندرویدی یا آیفون خود را باز کنید، پس از آن باید برنامه سرور را روی کامپیوتر خود ببینید.
نکته: هر دو دستگاه باید روی یک شبکه باشند.

3-گام سوم
کارتان تمام شده و تنها کافیست از فضای سبز مثل ترک پد روی لپتاپ استفاده کنید.


 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۵ شهریور ۹۳ ، ۰۰:۵۱
M-R-Y